Does ALU Rwanda offer a meal plan?

ALU Rwanda does not provide any catering services for students. Students are expected to plan their own meals in Rwanda.

Most Kigalians buy their groceries from markets. Popular markets are Kimironko market, Kabeza market, Town market also mostly known as ( Nyarugenge market)

You can also use supermarkets like SAWA CITY, SIMBA, NDOLI, etc. However, markets are more preferable because they have fresh produce. Supermarkets are mostly better for toiletry shopping

Some of the most common prices:

Item

Cost in Rwf

Kitchen (A whole)

4000 - 6000

Eggs (full crate)

2200 - 2500

Beef 1kg

3000 - 4500 

Milk ( a full box) 

5000

Milk ( 1 piece)

500

A pack of bread cut or sandwiches)

700 - 1500

A pack of toilet papers

1500

Washing soap (one bar)

100 - 300

Washing powder soap 

1000 - 2000

Shampoo 

3000 - 7000 

Shower soap 

500 - 2000

NB: prices might be high or low depending on the types of toiletries or groceries

Was this article helpful?
27 out of 33 found this helpful

Comments

0 comments

Please sign in to leave a comment.